Przejdź do głównej zawartości

Berluti

Ciężko wyobrazić sobie współczesny świat mody bez włoskich butów. To właśnie z Italii wywodzą się najlepsi projektanci butów i najznamienitsze firmy obuwnicze, których tradycyjne tajniki produkcji przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Do grona takich firm jak Pollini czy  Santoni można dołączyć markę Berluti.

Berluti

Założycielem marki był Alessandro Berluti, urodzony w małym włoskim miasteczku Senigalli przez wiele lat pracował przy budowie drewnianych wagonów pasażerskich w środku wykańczanych skórami. Dzięki temu doświadczeniu zdobył wiedze o technikach obróbki i łączenia skóry, rzeźbieniu w drewnie oraz umiejętność ciężkiej i dokładnej pracy. Duży wpływ na życie Alessandro miał stary mistrz szewski, który mieszkał w tej samej wsi i który to przekazał mu całe swoje rzemiosło. Dzięki niemu otworzył w 1895 r. własną pracownie szewską, w której zaczął szyć dla międzynarodowej śmietanki towarzyskiej oraz wymagających klientów.  Alessandro wypracowywał swój własny styl, a w 1895 r. stworzył niezwykłe sznurowane buty dla mężczyzn, skonstruowane nietypowo za pomocą jednego kawałka skóry bez widocznych szwów z gładkiej i elastycznej skóry.


Berluti
Berluti





















Następcą Alessandro został jeden z jego synów Tollero. Odziedziczył on po ojcu talent, zręczne ręce, kreatywność oraz zamiłowanie do pięknych przedmiotów codziennego użytku. Rozwijaj firmę bardzo intensywnie, myślał globalnie, uwielbiał dbać o detale i wykończenie, dzięki czemu sława firmy rozchodziła się w śród najznamienitszych klientów. Otworzył salon obuwia przy Polach Elizejskich w Paryżu, w którym sam projektował najdrobniejsze detale wystroju wnętrz. Następcą Tollero został jego syn Talbinio, który po wojnie zechciał wpuścić do firmy powiew świeżości oraz nowoczesności i zaprojektował sznurowane mokasyny. W 1959 r. wprowadza pierwszą kolekcje butów pre- a porter. Wykonane są z największym pietyzmem jednak dostępne od razu. Nie trze było ich zamawiać i oczekiwać na stworzenie. Do rodzinnego biznesu dołączyła również kuzynka Olga. Wniosła ona do kolekcji lekkość, odważne kolory, odrobinę pikanterii oraz ręcznie patynowanie butów w palecie ekskluzywnych kolorów.


Berluti

Każdego dnia w warsztatach Berluti, z cierpliwością, wirtuozerią mistrzowie krawiectwa i szewcy łączą skóry i tkaniny w męskiej kolekcji na miarę prêt-à-porter. Doskonałość cięcia i konstrukcji, dbałość o szczegóły i zamiłowania do elegancji z odrobiną fantazji są cechami charakterystycznymi marki. Berluti aby pielęgnować ślady przeszłości pozostawione na butach stworzył sztukę patynowania, które nadają stylu i elegancji każdemu obuwiu. Produkowane ręcznie przez kolorystów, patyny z dodatkiem olejków eterycznych o sugestywnych nazwach takich jak "kakao", "jesienny liść", " przydymiony szaro czarny”, nadają butą charakterystyczne kolory bogate w życie i charakter. W latach 90 tych firma stworzyła specjalną skórę, która wydaje się postarzona jednak jest bardzo miękka, delikatna i wyjątkowo łatwo się ją formuję. Twarzami marki zostają stylowi mężczyźnie tj. Pierre Casiraghi, Jeremie Irons.

Berluti

Firma w swoich kolekcjach posiada oczywiście buty, ale również odzież, torby, skórzane akcesoria.
Cena męskich butów to 1000-2000 USD. Płaszcze i kurtki kosztują od 4 000 USD do 12 000 USD, torebki ok 2000 USD.

Sklepy firmowe znajdują się na wszystkich kontynentach. Najbliżej Polski możemy zaopatrzyć się w sklepie we Frankfurcie. 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

7 For all Mankind

Ciężko wyobrazić sobie współczesną modę bez takiego elementu jak jeansy. Powstało tysiące wariacji na temat jeansów, różne rodzaje krojów, przetarć, dekoracji spowodowały, że prawie każdy ma w swojej szafie, chociaż jedną parę. W Polsce przyzwyczailiśmy się do kilku marek, które specjalizują się w ich szyciu tj. Levis, Lee, Wrangler i Big Star. Od kilku lat w USA zapanowała moda na niszowe marki jeansów.  Modele często szyte są na zamówienie, w małych seriach, w użyciem nowoczesnych technik, przez co ich cena jest znacznie wyższa od standardowych produktów z sieciówek.  7 For all Mankind Jedną z takich marek, która staje się konkurencją dla największych amerykańskich graczy tego rynku jest 7 For all Mankind.  Firma powstała w 2000 r w Los Angeles z inicjatywy trzech właścicieli: Michael Glassera, Peter Korala i Jerome Dahana .  Dahan i Glasser to projektanci jeansów, którzy pracowali w branży odzieżowej od lat.   7 For All Mankind była pierwszą firmą, która postanowiła szy

Pretty Ballerinas

Większość kobiet ma w swojej szafie przynajmniej kilka par balerinek, nie wyobraża sobie bez nich codziennego życia i ciągle myśli, że przydałaby się jej jeszcze jedna para.  Buty, które kobiety zaczęły nosić w latach 60 tych a które dzisiaj są jednym z najpopularniejszych na świecie stały się kołem napędowych dla wielu producentów obuwia. Dlatego też włoska firma Mascaro postanowiła stworzyć markę produkującą tylko balerinki. Pretty Ballerinas Marka powstała w 2005 roku a jej sprzedaż początkowo prowadzona była wyłącznie przez Internet. Chociaż marka jest dosyć nowa to buty są wykonywane w fabryce Mascaro w miejscowości Ferrerie na wyspie Menorca produkowane były od 1918 roku. Pretty Ballerinas otworzyła swój pierwszy butik przy 34 Brook Street w Londynie w lutym 2007 roku, a następnie rozszerzyła swą sieć na całą Europę. Proces produkcji i projektowania odbywa się w tej samej fabryce gdzie 95 lat temu rodzina Mascaro otworzyła swoją firmę. Pretty Baleriny to najlepszy pr

Najlepsze zimowe kurtki na świecie

Jednym z najważniejszych elementów decydujących o jakości dobrej kurtki jest jej wypełnienie. Najlepiej ogrzewają kurtki wykonane z kaczych lub gęsich piór. Ważna jest również puszystości piór, które im lepsze tym kurtka jest lżejsza, cieplejsza i dłużej zachowuję swój kształt.  Jedną z firm, która produkuje najlepszą na świecie odzież wierzchnią jest Canada Goose założona w Kanadzie w latach 50tych przez polskiego emigranta. Firma ta jako jedna z pierwszych zaczęła stosować wypełnienie z piór, które jest jej znakiem rozpoznawczym do dziś. Produkty tej marki są używane przez polarników na Antarktydzie i Arktyce, gdyż tylko one zapewniają ciepło w najbardziej ekstremalnych temperaturach. Uwielbiają je również filmowcy, którzy w czasie pracy spędzają długie godziny na zewnątrz.  Niestety są jednymi z najdroższych kurtek, gdyż średnia cena to ok 1000 USD. Canada Goose Można zdecydować się na kurtki syntetyczne, w których nowoczesne włókna imitują prawdziwe pióra. Zaletą tego t