Jednym z najważniejszych elementów decydujących o jakości dobrej kurtki jest jej wypełnienie. Najlepiej ogrzewają kurtki wykonane z kaczych lub gęsich piór. Ważna jest również puszystości piór, które im lepsze tym kurtka jest lżejsza, cieplejsza i dłużej zachowuję swój kształt. Jedną z firm, która produkuje najlepszą na świecie odzież wierzchnią jest Canada Goose założona w Kanadzie w latach 50tych przez polskiego emigranta. Firma ta jako jedna z pierwszych zaczęła stosować wypełnienie z piór, które jest jej znakiem rozpoznawczym do dziś. Produkty tej marki są używane przez polarników na Antarktydzie i Arktyce, gdyż tylko one zapewniają ciepło w najbardziej ekstremalnych temperaturach. Uwielbiają je również filmowcy, którzy w czasie pracy spędzają długie godziny na zewnątrz. Niestety są jednymi z najdroższych kurtek, gdyż średnia cena to ok 1000 USD.
![]() |
Canada Goose |
Można zdecydować się na kurtki syntetyczne, w których nowoczesne włókna imitują prawdziwe pióra. Zaletą tego typu odzieży jest mniejsza podatność na wilgoć oraz szybsze schnięcie materiału niż piór naturalnych. Zwłaszcza w klimacie wietrznym i wilgotnym lepiej sprawdzi się kurtka syntetyczna, pomimo mniejszego utrzymania ciepła przetrwa ona dłużej w tak ekstremalnych warunkach. Tego rodzaju kurki szyje kanadyjska firma Arc'teryx, mało znana w Polsce jednak bardzo innowacyjna. Marka skupia się na nowoczesnych materiałach poszukując coraz to lepszych rozwiązań pozwalających chronić ludzkie ciało przez każdymi warunkami pogodowymi.
![]() |
Arc'teryx |
Kolejny rodzaj kurtek, jaki można nosić zimą to parki techniczne, kładą one znacznie większy naciska na cechy i funkcje zastosowań w ekstremalnych warunkach lub podczas zajęć sportowych. Nadają się one zwłaszcza do wspinaczki zimowej, wspinaczki lodowej lub skialpinizmu.
Jeżeli zależy nam przede wszystkim na wyglądzie kurtki warto zapoznać się z kolekcjami firmy Moncler. Jest to marka szyjąca odzież od ponad 50 lat, obecnie uchodząca za jedną z najbardziej luksusowych. W 1980r. projektantką firmy została Chantal Thomass, która to stworzyła puchówki w różnych żywych kolorach z efektem lakierowania, zamieniła zamki z guzikami, dodała futerkowe obszycia i satynową podszewkę, dzięki czemu stały się modne i estetyczne. Zmieniło to sposób myślenia o tej części garderoby, kobiety poczuły, że mogą w kurtce zimowej czuć się atrakcyjnie. Firma co roku projektuje 5 różnych kolekcji odzieży w tym Moncler Gamme Rouge- kolekcja Haute Couture. Współpracuje z różnymi znanymi projektantami m.in. Giambattista Valli.
![]() |
Moncler |
Ja jestem fanką kurtek narciarskich. Są bardzo funkcjonalne a wzory są coraz ładniejsze.
OdpowiedzUsuńPiękne są te kurtki, widać że jakość pierwsza klasa.
OdpowiedzUsuńNo i ci na bialoruskiej granicy na putinowskim zoldzie pieknie w nich wygladaja.
OdpowiedzUsuń