Przejdź do głównej zawartości

Patagonia

Dla większości z nas nazwa Patagonia kojarzy się z krainą geograficzną w Ameryce Południowej, jednak jest to również nazwa firmy odzieżowej, która została założona przez Yvon Chouinard.  Zapalony alpinista, który rozpoczął swoją karierę wspinaczkowa w 1953r jako 14 latek przez kilka następnych lat przemierzał różne szklaki poznając innych młodych taterników. Zauważył on wraz z kolegami, iż duży problem podczas wchodzenia na szczyty stanowią haki używane do wspinaczki. Były one wykonane z miękkiego żelaza i często się psuły. Chouinard postanowił sam stworzyć nowy model haków wielokrotnego użytku.  W 1957 zakupił kuźnię węglową i zaczął się przyuczać na kowala. Kilka lata później namówił do współpracy Toma Frosta, który był inżynierem lotnictwa, jak również wspinaczem i miał głębokie poczucie projektowania i estetyki.W ciągu dziewięciu lat, Frost i Chouinard będąc partnerami zmodernizowali i ulepszyli prawie każde narzędzie wspinaczki, aby było mocniejsze, lżejsze, prostsze i bardziej funkcjonalne.
W 1970 roku, Chouinard Equipment stała się największym dostawcą sprzętu do wspinaczki w USA.


Patagonia


W późnych latach sześćdziesiątych, mężczyźni podczas chodzenia po górach nosili przeważnie szare spodnie i bluzy, spodnie chinosy, białe koszulki kupione w second handach.  Podczas zimowej wyprawy w Szkocji w 1970 roku Chouinard kupił koszulkę do rugby, która okazała się znacznie bardziej komfortowa niż zwykłe t-shirty i bardzo spodobała się w jego środowisku. Zamówili kilka koszul z Umbro, w Anglii a następnie z Nowej Zelandii i Argentyny. Zapanowała moda na takie ubrania, dodatkowo w 1972r wypuszczono do sprzedaży poliuretanowe płaszcze przeciwdeszczowe, rękawiczki z Austrii, kapelusze z Boulder. Sprzedaż ubrań miała być pobocznym biznesem wobec sprzętu wspinaczkowego jednak tak szybko się rozrosła, że należało stworzyć osobną markę. Wybrano nazwę Patagonia, która przywodzi na myśl cyt ” romantyczne wizje lodowców, toczące się fiordy, poszarpane wietrzne szczyty, gauchos i kondory”.

Patagonia

W czasie, gdy cała społeczność taternicza opierała się na tradycyjnych, pochłaniających wilgoć warstwowych ubraniach wykonanych bawełny, wełny, i pierza, firma Patagonia szukała inspiracji gdzie indziej. Znalazła je w śród odzieży używanej przez rybaków Morza Północnoatlantyckiego, którzy to nosili syntetyczne swetry niepochłaniające wilgoci i dobrze izolujące od zimna. Malinda Chouinard postanowiła znaleźć materiały , które spełniałyby wymogi wspinaczki i udało jej się to w firmie bankrutującej Malden Mills. Zaczęto szyć odzież z materiałów Capilene® i Synchilla.  W 1980 r wypuszczono izolacyjne kalesony z polipropylenu, włókna syntetycznego, który ma bardzo niski ciężar właściwy i nie nasiąka wodą. Chociaż produkty z tych tkanin stały się sukcesem na rynku to firma nie osiadała na laurach i nadal pracowała nad polepszeniem materiałów. Dzięki pomocy Malden Mills firma dokonała wiele innowacji jednak te tkaniny nigdy nie zostałyby opracowane gdyby nie aktywnie kształcie procesu badawczo-rozwojowego. Od tego momentu firma zaczęła inwestować znaczne środki w badania i projektowanie. Laboratorium tkaniny oraz dział rozwoju tkanin firmy stał się przedmiotem zazdrości branży.
W 1980 roku firma stworzyła przełomową kolekcje w bardzo żywych kolorach tj. kobalt, czerwony, turkus, kawa z mlekiem, do tej pory nie stosowano intensywnych kolorów w tego rodzaju odzieży.


Patagonia

Firma dba o środowisko, używa bardziej przyjaznych materiałów, niektóre produkty pochodzą z recyklingu. Patagonia wyrosła z małej firmy, która wykonywała narzędzia dla wspinaczy. Alpinizm pozostaje w centrum jej biznesu, ale poszerza asortyment o ubrania do jazdy na nartach, snowboardzie, surfingu, wędkarstwa i biegania. Firma szyje odzież z takich materiałów jak: konopie przemysłowe (naturalne włókno, które jest uprawiane w warunkach ograniczonego wpływu na środowisko naturalne), nylon, poliester i wełnę z recyklingu, organiczna bawełna, Tencel (włóknina z miazgi drzewnej rozpuszczonej w nietoksycznym rozpuszczalniku organicznym), Yulex ( ekologiczny neopren), GORE-TEX, kaszmir, wełna merynosów i jeans.


Ceny ubrań wydają się przystępne. Kurtki zimowe kosztują od 200 EURO, koszule od 80 EURO, swetry i bluzy ok 120 EURO, spodnie od 100 EURO.

Sklepy firmowe można znaleźć na całym świecie, głównie w zimowych kurortach. W Polsce możemy znaleźć produkty tej marki w Revent Outdoor w Krakowie.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

7 For all Mankind

Ciężko wyobrazić sobie współczesną modę bez takiego elementu jak jeansy. Powstało tysiące wariacji na temat jeansów, różne rodzaje krojów, przetarć, dekoracji spowodowały, że prawie każdy ma w swojej szafie, chociaż jedną parę. W Polsce przyzwyczailiśmy się do kilku marek, które specjalizują się w ich szyciu tj. Levis, Lee, Wrangler i Big Star. Od kilku lat w USA zapanowała moda na niszowe marki jeansów.  Modele często szyte są na zamówienie, w małych seriach, w użyciem nowoczesnych technik, przez co ich cena jest znacznie wyższa od standardowych produktów z sieciówek.  7 For all Mankind Jedną z takich marek, która staje się konkurencją dla największych amerykańskich graczy tego rynku jest 7 For all Mankind.  Firma powstała w 2000 r w Los Angeles z inicjatywy trzech właścicieli: Michael Glassera, Peter Korala i Jerome Dahana .  Dahan i Glasser to projektanci jeansów, którzy pracowali w branży odzieżowej od lat.   7 For All Mankind była pierwszą firmą, która postanowiła szy

Pretty Ballerinas

Większość kobiet ma w swojej szafie przynajmniej kilka par balerinek, nie wyobraża sobie bez nich codziennego życia i ciągle myśli, że przydałaby się jej jeszcze jedna para.  Buty, które kobiety zaczęły nosić w latach 60 tych a które dzisiaj są jednym z najpopularniejszych na świecie stały się kołem napędowych dla wielu producentów obuwia. Dlatego też włoska firma Mascaro postanowiła stworzyć markę produkującą tylko balerinki. Pretty Ballerinas Marka powstała w 2005 roku a jej sprzedaż początkowo prowadzona była wyłącznie przez Internet. Chociaż marka jest dosyć nowa to buty są wykonywane w fabryce Mascaro w miejscowości Ferrerie na wyspie Menorca produkowane były od 1918 roku. Pretty Ballerinas otworzyła swój pierwszy butik przy 34 Brook Street w Londynie w lutym 2007 roku, a następnie rozszerzyła swą sieć na całą Europę. Proces produkcji i projektowania odbywa się w tej samej fabryce gdzie 95 lat temu rodzina Mascaro otworzyła swoją firmę. Pretty Baleriny to najlepszy pr

Najlepsze zimowe kurtki na świecie

Jednym z najważniejszych elementów decydujących o jakości dobrej kurtki jest jej wypełnienie. Najlepiej ogrzewają kurtki wykonane z kaczych lub gęsich piór. Ważna jest również puszystości piór, które im lepsze tym kurtka jest lżejsza, cieplejsza i dłużej zachowuję swój kształt.  Jedną z firm, która produkuje najlepszą na świecie odzież wierzchnią jest Canada Goose założona w Kanadzie w latach 50tych przez polskiego emigranta. Firma ta jako jedna z pierwszych zaczęła stosować wypełnienie z piór, które jest jej znakiem rozpoznawczym do dziś. Produkty tej marki są używane przez polarników na Antarktydzie i Arktyce, gdyż tylko one zapewniają ciepło w najbardziej ekstremalnych temperaturach. Uwielbiają je również filmowcy, którzy w czasie pracy spędzają długie godziny na zewnątrz.  Niestety są jednymi z najdroższych kurtek, gdyż średnia cena to ok 1000 USD. Canada Goose Można zdecydować się na kurtki syntetyczne, w których nowoczesne włókna imitują prawdziwe pióra. Zaletą tego t